Xteam elektroninė parduotuvė
Pagrindinis > Archyvas > Vandenlenčių sporto istorija (video)

Naujienos

Vandenlenčių sporto istorija (video)

2014-09-24

Autorius:xteam.lt

Foto:xteam.lt

Wakeboarding’as turi pakankamai neseną, tačiau įdomią istoriją. Jo pradžia- parėjusio amžiaus 90-ieji metai. Tuomet kai kurie raideriai pradėjo čiuožti lentomis ir slidėmis, kurias tempė nedideli kateriai. Greitis siekė 30-40 km/h. Naudojant papildomus balastus ant laivo bortų, kateriai darė staigius posūkius , sudarymi dideles bangas, kurios reikalingos triukams atlikti.

Vandenlenčių sportas išsivystė iš pramogų banglentėmis. Iš pradžių banglentininkai paplūdymiuose naudojo automobilius, kurie juos dideliu greičiu tempdavo. Vienu iš pradininkų laikomas amerikietis Tony Fin, kilęs iš San Diego.

1985 metais jis sukūrė šiuolaikinės vandenlentės prototipą, kuris vadinosi  “Skurfer” ir priminė sumažintą banglentę. Čiuožimo technika buvo tokia pati kaip važiuojant su snieglente ar riedlente.

Greitai Tony Fin ant savo lentos pritaisė diržus kojoms. Vandenlenčių tobulinimo ir vystymosi istorijoje šis žingsnis tapo esminiu. Kojų fiksavimas leido atlikinėti šuolius ir kitokius triukus. Netrukus Tony Fin suprato, kad vandenlenčių sportas gali turėti ateitį ir pradėjo populiarinti savo išradimą. Pirmosios wakeboarding’o varžybos buvo suorganizuotos 1990 metais.

Naują impulsą vandenlenčių vystymuisi davė vandens slidžių kompanijos savininkas Herb O’Brian. Jis sugebėjo išpopuliarinti naująją discipliną tarp ekstremalaus vandens sporto mėgėjų.  1998 metais įvyko pirmasis wakeboardingo pasaulio čempionatas. Nuo to laiko jis organizuojamas reguliariai, kiekvienais metais.

Foto:yelp.com

Kateris, kaip traukiamoji jėga, buvo patogiausias. Jis sukuria bangą, kuri reikalinga triukams atlikti. Čiuožimas paskui katerį atrodo itin efektingai: greitis, aukšti šuoliai, įspūdingi triukai.

Wakeboarding’o  kateriai ženkliai skiriasi nuo kitų pramoginių katerių. Pirmiausia jie  turi turėti “ Perfect Pass Control“ machanizmą, kuris padeda tiksliai išlaikyti čiuožiančio raiderio greitį. Sukamasis  sraigtas yra katerio viduryje, o ne gale kaip kituose pramoginiuose kateriuose. Tokiu būdu laivas iškart tolygiai greitėja, per daug “neatsilošdamas”. Be to, sraigtas, esantis viduryje, niekada nekels pavojaus sportininkui.

Taip yra pasiekiamas reikiamas greitis bei leidžiama produktyviau išnaudoti balasto sistemą (vandens pripildyti maišai, esantys katerio dugne ir šonuose), ženkliai padidinant bangą. Vandenlenčių sportui  skirto katerio galinėje dalyje reikalinga platforma.  Ant jos patogiau užsidėti vandenlentę bei užlipti  po čiuožimo.

Vandenlenčių  kateriai yra skirstomi į „direct drive“ ir „V drive“ katerius. „Direct drive“ kateriai skirti vandenlenčių sportui atsirado devintajame dešimtmetyje. Tokio katerio variklis buvo patalpintas į salono vidurį ir apgaubtas dangčiu. Viduryje esantis variklis buvo galimybė tiesiogiai perkelti vairavimo mechanizmą iš katerio galinės dalies.

Nuo 2000-ųjų metų variklis vėl grįžta į katerio galą. Tačiau sraigtas ir vairavimo mechanizmas alkūniniu persidavimo principu lieka katerio viduryje, todėl šie kateriai pradėti vadinti „V-drive“. Pirmasis”V-drive” kateris pagamintas Mastercraft gamykloje 1998 metais. 
 

Kiti
žinomiausi wakeboardingo  katerių gamintojai yra  Air Nautique, Malibu , Moomba, Tige, Supra, Centurion. Iš minėtųjų ženkliai išsiskiria Mastercraft- puikiai sukomplektuoti, kasmet atnaujinami.  Šiuos katerius galima prilyginti Mercedes markei automobilių rinkoje. Tačiau yra manančių, jog jų prabanga ir kaina yra šiek tiek perdėta.

Naujas Mastercaft ar Air Nautiqe kateris, pritaikytas vandenlenčių sportui, kainuoja apie 100 000 $. Panašių galimybių kateriai yra ir  Malibu , Supra, Tige, Moomba. Jų kaina šiek tiek mažesnė . Vidutinė naujo kaina yra apie 60 000$ gali siekt iki 80 000$. Likusių gamintojų katerių kainos svyruoja nuo 40 000 iki 60 000$.

Foto:jobesports.com

Vandenlenčių sporto vystymąsi dar labiau pastūmėjo vandens parkai.  1960 metais vokiečių inžinierius Rixen pakeitė katerį į kabelių sistemą.  Elektriniais varikliais ratu traukiami trosai tapo daugelio vandenlentininkų mėgiama vieta. Katerio bangas pakeitė įvairios plastikinės figūros (tramplynai, reilai ir tt.) 
Šiuo metu pasaulyje dominuoja dviejų kompanijų statomi  kabelių parkai tai Rixen ir Sesitec.  Abi kompanijos prie
š dešimtmetį pristatė sistemas, traukiančias raiderį tiesia linija, pirmyn ir atgal. Sesitec sukurta System 2.0 dėl savo paprastumo funkcionalumo ir pigumo nukonkuravo Rixen gaminį Little Bro, kuris reikalauja daugiau investicijų . Šiuo metu lengvai pastatoma ir transportuojama System 2.0 yra bene pati populiariausia sistema pasaulyje. Kai kuriose šalyse ( Estijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje) yra gaminami ir statomi minėtos sistemos analogai.

Daugelis  šalių investuoja lėšas į vandenlenčių sporto infrastruktūrą, nes tai milžiniškas turizmo skatinimo elementas. Olandija, Austrija,Vokietija, Vengrija, Didžioji Britanija-  tai šalys-lyderės,  kuriose ši sporto šaka ir pramoga sulaukė daugiausia dėmesio.

Kaimynai lenkai bei latviai taip pat mažai atsilieka nuo minėtų valstybių. Prieš keletą metų Turkija investavo ir pastatė  vieną didžiausių ir geriausių WAKE park-ų , kuris Antalijos provincijos kaimelį pavertė į žinomiausią ir populiariausią  vandens sporto šakų vietą.  Į parką  „Hip Notics“ suvažiuoja treniruotis geriausi pasaulio raideriai. Ši visa infrastruktūra yra didžiulis masalas ir turistams.


Atgal

SAVAITĖS PREKĖS